
Läraryrket var inte aktuellt innan Teach for Sweden
Den tidigare ingenjören, Daniel Fredriksson, är en av våra deltagare som valt att byta karriär mitt i livet. För honom var Teach for Sweden en möjlighet att byta yrke, omskola sig till lärare och göra skillnad för elever i Kalix kommun.
– Jag hade under en längre tid funderat på läraryrket och tänkt att det är kul. Däremot har det inte varit aktuellt att hoppa av, låna pengar och studera flera år. Men sen kom möjligheten med Teach for Sweden att studera samtidigt som jag jobbar – få en betald utbildning egentligen, säger Daniel Fredriksson.
Under utbildningen studerade Daniel på distans och arbetade fyra dagar i veckan på Manhemsskolan i Kalix kommun. Att byta yrkesbana och börja arbeta som lärare är något han inte ångrat utan stortrivs med vardagen i skolan.
– Jag trivs väldigt bra att jobba som lärare och tycker det är jättekul. Själva utbildningen fungerar så att man jobbar fyra dagar i veckan och har en dag avsatt för studier. På distans får man lärarledda lektioner och övningar, samt olika examinationer, fortsätter Fredriksson.
Utöver studierna tilldelas alla deltagare också en personlig ledarutvecklare under utbildningen som är med och coachar på distans och i klassrummet.
Idag är Daniel Fredriksson klar med utbildning hos Teach for Sweden och har fått en lärarexamen. Efter utbildningen fortsätta han jobba som lärare och göra skillnad för eleverna på Manhemsskolan i Kalix.